ג׳קי בכר | וחושך על פני היגיון

פְּסִיעָה מְסֻכֶּנֶת בֵּין שְׁפִיּוּת לְטֵרוּף.

מַחֲזִיק מַסֵּכַת לֵיצָן בַּיָּד
אִם תִּפֹּל יִתְרַסֵּק הַכֹּל.

"וחושך על פני היגיון", ספר ביכוריו של ג'קי בכר, מוציא לאור את החושך והופך אותו ל'חשיכה נראית'.
כמו בטנה, שאנו הופכים מפּנים לחוץ והיא חושפת, אחת ולתמיד, את החלקים המוסתרים של הבגד, שלא ידענו על קיומם, כך חושף הכותב, לראשונה בחייו, את דמותו הפנימית, החסויה, האישית והאינטימית, ששימשה בטנה לדמותו הגלויה – הכל-כך מוּכּרת, של ג'קי בכר: מנהל אמנותי, מפיק ודמות מוערכת בעולם התרבות.
דמות המשורר, הכאובה, המפחדת, החרדה לקיומה, המתהפכת על משכבה בשאלות, הייתה מוסתרת מכל אדם, ולעיתים אף מפניו של המשורר עצמו, אך לא עוד.
בתהליך אמיץ, חד-פעמי בכנותו ובעוצמתו, מציע לנו ג'קי להיכנס יחד איתו אל נבכי נשמתו הנאבקת על קיומה, שפיותה, אהבתה, ומעניק לנו נגיעה אמיתית בסוד חייו.

ד"ר אפרת מישורי

 

בן אחד, חמש נשים

בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱלֹוהִים אֶת סַבְתָּא,
שֶׁבָּרְאָה אֶת אִמָּא
שֶׁבָּרְאָה אֶת אֲחוֹתִי הַגְּדוֹלָה,
וְאֶת אֲחוֹתִי הַשְּׁנִיָּה,
וְאֶת אֲחוֹתִי הַקְּטַנָּה,
וְאָז
אוֹתִי.
וְהָאָרֶץ הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ
וְחֹשֶׁךְ עַל פְּנֵי הִגָּיוֹן.

נולדתי ברמת גן, למשפחה ירושלמית, דור 13 למגורשי ספרד. גדלתי עם הוריי, סבתי ו-3 אחיותיי. היום אני אב ל-3 ילדים בוגרים, חי בתל אביב, אחרי שעברתי שתי תקופות נישואין ארוכות, שבהן חייתי במושב שדה ורבורג ובקיבוץ אור הנר בעוטף עזה.
את הקריירה התחלתי כתלמיד בבית הספר לתיאטרון רחוב של אברהם דנא וכמשתתף קבוצת תיאטרון הרחוב מהרבא מחלוצות תיאטרוני הרחוב בישראל.  בשנת 90' הקמתי את תיאטרון הרחוב דיאבולו, שהפך לפורץ דרך בתחום.  שיחקתי, ביימתי, הפקתי והובלתי את הקבוצה למאות הופעות בישראל ובעולם.
בשנת 92' הקמתי את חברת ראש חוצות שהיום היא קבוצה הכוללת 4 חברות הפקה, ומהווה גוף מרכזי בעולם התרבות הישראלי..
ניהלתי אומנותית, ייסדתי, הפקתי וביימתי פרויקטים רבים ומיוחדים לאורך השנים, ביניהם הקמת פסטיבל תיאטרון הרחוב בבת ים, פסטיבל עכו, הקמת פסטיבל רחובות לפסלים חיים, פסטיבל הליצנות בנתניה, פסטיבל תיאטרון רחוב בנגב באופקים, פסטיבל הקרקס במודיעין ועוד.
ועדיין תשוקה גדולה לעשייה, לדבר החדש, האחר ויוצא הדופן.
כתיבה הייתה חלק מחיי כבר בתור נער, ליוותה אותי בימים שחורים ולבנים, בשמחה ובעצב, והיוותה עבורי ריפוי גדול.