מכי חכם נאמן | אנחנו סוסי הפרא של נהריה

אנחנו סוסי הפרא של נהריה הוא ספר ביכורים אמיץ של משוררת בשלה, שמזקק שנים רבות של כתיבה. נתיב הדהרה של סוסי הפרא מתחיל במרד עיקש בבית גידול כובל ומגביל: ילדה-נערה בבית של נשים – שש אחיות – רוחש רגשי אהבה-שנאה לאב דומיננטי ואלים, אך גם נערץ. המאבק לחירות אישית שזור בכאבי הזהות הפמיניסטית המזרחית, העלייה מעיראק ודיכוי הנשים במשפחה ומחוץ לה. בפראפרזה על רוני סומק, הספר הזה הוא נקמת הילדה שהושתקה. המסע נמשך בשירים שחושפים את השוט האכזרי שבאמצעותו צולפים בנו מנגנוני הכוח, ומתקוממים נגדו בכתב ידה הפואטי הייחודי של מכי חכם נאמן. סוסי הפרא שבשיר הנושא מבקשים להתנער מהשיעבוד לרתמה ומעול הכרכרות, סמלי הדיכוי הפטריארכלי והקפיטליסטי, לפרוץ מהכלא ולדהור "בלי רסן בשדות וביערות".

 

 

מכי חכם נאמן, ילידת תל אביב-יפו, בת בכורה בין שש בנות למשפחה של יוצאי עיראק.
משוררת, יזמית חברתית ופעילה פמיניסטית. מייסדת עמותת "רוח נשית" המסייעת לנשים נפגעות אלימות; זוכת פרס זוסמן למצוינות, חדשנות ומקוריות בתחום השירותים החברתיים; זוכת פרס השרה לשוויון חברתי על מאבק באלימות נגד נשים. כיום מנכ"לית עמותת "הקבוצה" בית למחול קונטקט ואימפרוביזציה בתל אביב.

שיריה ראו אור באסופות ובכתבי עת –
"ערה ביער" אסופת משוררות, בהוצאה עצמית; "פרחה פואטית" כתב העת 'הכיוון מזרח'. "וילכו ויבואו בית אישה", אנתולוגיה בהוצאת טנג'יר. 'המוסך', מוסף מקוון לשירה. "בגדות האפשר" אנתולוגיה הוצאת קתרזיס ועוד.